Agile Talks 2019 Episode 1’in Ardından…

Agile Turkey
2 min readFeb 4, 2019

--

Agile Turkey topluluğu olarak bu yılın ilk Agile Talks etkinliğini geçtiğimiz Cumartesi günü Levent Workinton’da gerçekleştirdik. Katılımcıların gösterdiği ilgiden ve konuşmacılarımızın bize yaşattığı deneyimden dolayı çok mutluyuz. Katılamayanlar için kısa bir özet olması adına bu etkinliğimizde neler vardı sizlerle paylaşmak istedik.

İlk konuşmacımız Kubilay Onur Güngör bizlere siber güvenlik eğitimlerinde kullandıkları yöntemlerin Scrum ile nasıl eşleştiğini, ekiplerinden verdiği video ve fotoğraflı örneklerle anlattı. Açıkçası bizim için ilginç bir deneyim oldu çünkü siber güvenlik eğitimlerinin böyle disiplinli ve zorlu olduğunu çoğumuz bilmiyorduk. Bizim genelde ice breaker adını verdiğimiz takımdaki arkadaşların arasındaki buzların çözülmesi ve işbirliği ortamının sağlanması için yaptığımız aktiviteler çok naifmiş :). Şaka bir yana Siber Güvenlik eğitimleri hepimizin kafasında ışıklar yaktı. Evet belki de biz de fiziksel zorluklarla mücadele ederken takım olabilme aktiviteleri düşünmeliyiz.

İkinci bölümde Deniz Özcan ve Bülent Turhan bizlere Çevik Atölyenin kuruluşundan kısaca bahsettikten sonra, bizlere ‘Siz Hangi Kahramansınız?’ konseptini anlattılar. Geribildirim almanın zorluğunu konuşup, güven ortamında aslında geribildirim kültürünün daha kolay yer bulacağından bahsettiler. Geribildirim alma ve verme kültürünün, takım içerisinde olgunlaşmasının en zorlayıcı konulardan biri olduğunu düşünürsek, bu paylaşımlarının kıymeti bir kez daha ortaya çıkıyor. Eğlenceli ve samimi sunumları sırasında hepimiz hangi süper kahraman olduğumuzu düşünmekten kendimizi alamadık. Çok fazla detaya inmeyelim, çünkü arkasında yatan analizi söylemek sonuçları etkileyebilir eğer hala uyguluyorlarsa. Ama süper kahramanların bile zaafları vardır diyerek bir ipucu verelim :).

Son olarak Barış Bal ve Rıdvan Akçiçek’in Business Agility üzerine sunumlarını dinledik. Agile’ın IT dışındaki gidişatına bir göz atma fırsatı bulduk ve kültür değişiminin zorluklarına tanık olduk. Çalışan yazılım IT içinde anlam bulsa da IT dışında anlam bulmasının zor olduğundan bahsettiler ve bunu nasıl açıkladıklarını anlattılar. Sadeliğin yansıtılması ve müşterilerin merkeze alınması yaklaşımlarını dinlemek oldukça güncel olan konuları paylaşmamıza sebebiyet verdi. Oldukça senkron bir şekilde sunum yapmalarını izlemek ayrıca keyifliydi.

Cumartesi günü farkında olmadan mini Agile Turkey Summit gerçekleştirmiş olduk. Gerçekten Summit’i aratmadıkları için konuşmacılarımıza ve Cumartesi günlerini bizimle paylaşan katılımcılarımıza ve son olarak da Agile Turkey topluluğundaki herkese teşekkür ederiz.

Hepinize güzel bir hafta diliyoruz.

Agile kalın :)

Yazıyı hazırlayan komite üyemiz Doğa Eriş’e teşekkür ediyoruz.

--

--